Röntgen ve Görüntüleme Hizmetleri

Röntgen ve Görüntüleme Hizmetleri

Röntgen ve Görüntüleme

Röntgen ve Görüntüleme, ağız ve diş sağlığı hizmetleri kapsamında, özellikle çene ve dişlerdeki pek çok problemin tespit edilmesi için kullanılan yöntemlerdir. Hem diş hem de çene bölgesindeki sağlık problemlerinin tespit edilmesi aşamasında uygulanan röntgen ve görüntüleme faaliyetleri sayesinde tedavi sürecinin daha kontrollü olarak ilerlemesi de sağlanabilmektedir.

Özellikle röntgen ve görüntüleme ile normal muayene sırasında fark edilemeyen pek çok çürüğün, köklerdeki sorunun ve kemik kaybının tespit edilebilmesi mümkün olmaktadır. Tedavi gerektiren tüm sorunlar kolaylıkla ve daha net bir şekilde tespit edilebildiği için, hastaya yönelik tedavi süreci de daha sağlıklı bir şekilde planlanabilmektedir.

Röntgen ve görüntüleme faaliyetleri içerisinde farklı özelliklere sahip olan pek çok cihaz kullanılmaktadır. Diş ve çene yapısı için tercih edilen tomografi, radyoloji, panoramik röntgen, kamera, x ışınları gibi cihaz ve yöntemler ile sorunlar tespit edilebilir.

Röntgen Ve Görüntüleme Faaliyetleri

Röntgen ve görüntüleme faaliyetleri, sadece diş ve çene bölgesindeki hasarlı veya tedavi edilecek bölgelerin tespit edilmesi için yardımcı olmamaktadır. Röntgen ve görüntüleme faaliyetleri ile belirlenen durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • *Diş hekiminin muayenesi sırasında fark edilemeyecek durumda olan çürüklerin ve hasarların saptanması ve tespit edilmesi,
 • *Dolgu yapılan dişlerin iç kısımlarında meydana gelen çatlaklıklar, çürükler ve diğer sorunların teşhis edilmesinde,
 • *Diş eti hastalıklarında soruna bağlı olarak meydana gelen kemik kayıplarının tespit edilmesinde,
 • *Diş sinirlerinin kaybında veya diş eti ve diş kökünde enfeksiyon oluşması durumunda,
 • *Kök kanallarında oluşan iltihabın belirlenmesinde,
 • *İmplant tedavisi öncesinde ve tedavi süresinde tedavinin aşamalarının yakından takip edilmesinde,
 • *Ağız kanseri, sistematik hastalık ve çeşitli kist türlerinin tespit edilmesi ve sürecin gözlenmesinde,
 • *Çocuklarda dişlerin gelişiminin yakından takip edilmesinde, röntgen ve görüntüleme faaliyetleri tercih edilmektedir. Bu sayede tüm sorunlar tespit edilerek duruma göre diş hekimleri tarafından daha hızlı ve etkili bir tedavi süreci planlaması yapılabilmektedir.

Panoramik Diş Röntgeni

Panoramik diş röntgeni, ağız için detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan ve tek bir kare içerisnde görüntüyü sunan bir yöntemdir. Diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilen panoramik diş röntgeni yöntemi pek çok farklı durumda tercih edilebilir.

Gelişen teknoloji ile diş ve çene kemiği ile ilgili pek çok sorunun tespit edilmesinde yardımcı olan panoramik diş röntgeni, farkı durumların teşhisinde de yardımcı olmaktadır. Panoramik diş röntgeni şu durumlarda kullanılır:

 • *Çene veya ağız içinde bulunan kistlerin veya benzeri anormalliklerin tespitinde,
 • *İmplant tedavisi öncesi ve tedavi süresinde,
 • *Gömülü dişlerin tespit edilmesinde,
 • *Ortodonti tedavi yöntemlerinin planlaması sırasında,
 • *Diş eti hastalıklarının teşhis edilmesinde tercih edilmektedir.

Panoramik Röntgen Faaliyetinin Avantajları

Panoramik röntgen faaliyetinin avantajları ve sunmuş olduğu kolaylıklar sayesinde pek çok hastalığın teşhisi daha kısa sürede yapılabilir.

Ayrıca tedavi sürecinin yakından takip edilmesi de yine panoramik röntgen sayesinde gerçekleşmektedir. Panoramik röntgen avantajlarını sizler için listeledik:

 • *Klasik veya geleneksel görüntüleme yöntemlerine kıyasla panoramik röntgen yöntemi, çok daha konforlu ve daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
 • *Bu yöntem sayesinde hem diş hekimleri hem de diş teknisyenleri daha kolay bir çalışma alanı hazırlayabilmektedir. Çünkü panoramik röntgen faaliyeti sayesinde hastanın ağız içinin net bir şekilde ve yüksek çözünürlük ile görüntülenebilmesi mümkündür.
 • *Pek çok hastalığın daha erken dönemde erken teşhis edilmesine yardımcı olur.
 • *Geleneksel görüntüleme cihazlarına kıyasla panoramik röntgen yöntemi, daha hızlı ve kaliteli sonuç verir.

Röntgen ve görüntüleme teknikleri hakkında bilgi almak için dilediğiniz zaman kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Röntgen ve görüntüleme hakkında en çok sorulanlar:

Röntgen ve görüntüleme hakkında en çok sorulanlardan biri de hamilelikte röntgen çekilebilir mi?

Eğer hamilelikte röntgen çekilecekse tercihen 10. Hafta organ gelişiminin tamamlandığı haftayı beklemeyi tercih ediyoruz.

Hamilelikte eğer röntgen çekilmek durumunda kalındıysa veya bilmeden çekilmişse; bebeğe zarar verme ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat tomografi gibi seri röntgenlerde doz hesaplaması yapılarak; bebeğe zarar verme ihtimali düşünülerek alınır ya da alınmaz.

Telefon
WhatsApp
İnstagram