Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti, çarpık ve uyumsuz olan dişlerin daha uyumlu ve estetik durması için uygulanan tedavileri kapsayan bir uzmanlık dalı olarak tanımlanır. Sadece çarpışık olan dişler ile ilgili değil, çene ve yüz bozukluklarının teşhis ve tedavi edilmesi ile de ilgilenmektedir.

Özellikle küçük çocukların çene gelişimi ile ilgili olan süreci desteklemek için, dişlerin daha sağlıklı ve uyumlu pozisyonda olmasını sağlar. Yetişkinlerde ortodonti ise, çene bozukluklarının düzeltilmesini ve dişlerdeki kapanış bozuklukları yanı sıra çapraşıklıkları tedavi etmektedir.

Ortodontik tedavi yöntemleri ile kişinin daha sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olması sağlanır. Bu sayede kişi daha özgüvenli şekilde gülümseyebilir ve dişlerini uzun süre sağlıklı şekilde kullanmaya devam edebilir.

Ortodontik tedavi yöntemleri için kişinin sadece doğuştan gelen çene ve diş bozuklukları yaşamasına gerek yoktur. Sonradan meydana gelen yüz, diş ve çene bozukluklarının tedavi edilmesi için de Ortodontik tedavi yöntemleri için hem tıp hem de diş hekimliğinin alanları bir arada ortak çalışarak tedavi uygulayabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Neden Gereklidir?

Ortodontik tedavi neden gereklidir ve neden ortodontik tedavi olmanız gerekir sorularını sizler için yanıtladık. Pek çok kişi dişlerindeki bozukluklardan dolayı dilediği gibi gülümseyemez. Kişinin sağlıklı, estetik olarak güzel duran ve beyaz dişlere sahip olması, sosyal yaşantısı ve özgüveni açısından da oldukça önemlidir.

Bireyler yaşadıkları diş ve çene bozukluklarının tedavi ettirilmesi için ilk olarak ortodontiste giderler. Ancak her bireyin çene, yüz ve diş yapısına göre ihtiyacı olan tedavi yöntemi ve süresi farklı olabilmektedir.

Ortodonti tedavisi olmanız sadece estetik sonuç elde edilmesi açısından değil, sağlığınız açısından da gereklidir. Neden ortodontik tedavi olmanız gerektiğini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • *Dişlerdeki bozukluklar ve çapraşıklıklar sadece görünüm açısından değil, dişlerin hijyeni açısından da sorun oluşturabilir. Çapraşık dişlerin temizlenmesi de oldukça zor olabildiği için bu yapıdaki dişler daha kısa sürede çürüyebilir. Ancak ortodonti tedavi yöntemleri ile dişler daha sağlıklı bir forma kavuşarak ağız ve diş hijyeni de sağlanabilir.

  • *Ağız kapamadaki sorunların pek çoğu dişlerdeki düzensizliklerden dolayı meydana gelebilir. Çapraşıklar üst ve alt çenenin uygun şekilde kapanmasının önüne geçer. Ortodonti tedaviler ile çenelerin uyumlu ve tam şekilde kapanması sağlanır.

  • *Çene yapısındaki bozukluklardan dolayı bazı dişler gömülü olarak kalabilir. Dişlerin çapraşık ve düzensiz yapısı da gömülü diş sorununa neden olabilir. Bu da kist ve benzeri sağlık sorunlarının meydana gelmesini tetikleyebilir.

  • *Çocukluk döneminde yapılan ortodonti tedaviler ilerleyen dönemlerde çocukların çene ve diş hastalıklarına karşı da korunmasını sağlar.

  • *Güzel bir gülümseme için güzel ve estetik duran dişler gerekir. Kişilerin sosyal yaşantısını da birebir etkileyen estetik ve doğal duran diler için ortodonti tedavi yapılması gerekebilir.

Ortodonti Tedavi Süreleri Ne Kadardır?

Ortodonti tedavi süreleri ne kadardır sorusunu kişinin diş ve çene yapısındaki bozukluklara göre değişebilir şeklinde yanıtlayabiliriz. Ortodonti tedavileri birbirinden farklı aşamalardan oluşan tedavileri içermektedir. Ayrıca bireylerin yaşadıkları diş, çene ve yüz bölgesindeki sorunlara göre de tedavi süreleri farklılık göstermektedir.

Ancak yalnızca diş yapısını ilgilendiren ortodonti tedavilerde sürecin biraz daha kısa sürdüğünü söylemek mümkündür. Çene düzensizliklerinde ise hem çene hem de yapısı bir arada tedavi edilebildiği için süreç biraz daha uzayabilir. Ortodonti tedavi sürelerinin ortalama olarak 6 ile 24 ay kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.

Ortodonti, Tel tedavisi ve Şeffaf plak tedavisi olarak iki bölüme ayrılır.

Şeffaf Plak tedavisinde istenilen ve doğal olarak da hayal edilen gülüşe sahip olmak mümkündür.

Bu tedavi sayesinde hastalar gülüşlerini gizlemek zorunda kalmadan çarpık dişlerden kurtulmaktadır.

Bu tedavide te, metal ya da braket kullanımı yoktur.

Bu sebeple yemek yerken ya da bir şeyler içerken şeffaf plak çıkarılabilir. Bu sayede konfor alanı oluşturulur.

Ortodonti tedavi yöntemleri ve sizin için en uygun diş ve çene tedavisi hakkında bilgi almak için kliniğimiz ile görüşebilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Telefon
WhatsApp
İnstagram